Vytváříme jiný dětský domov, vidí tvůrci komunitní zahrady DivyZná

Nemusíte být superhrdina, abyste měnili svět. Můžete být třeba designérka interiérů nebo specialistka na výchovné poradenství s hlavou plnou snů.

Nebo dobrovolník, který má hodinu času a rád pomůže smysluplnému projektu. Dokazuje to komunita, která vzniká okolo jednoho vesnického dětského domova.

 

Společná idea dvou drobných žen tu nadchla desítky dalších lidí. Všichni společně tvoří lepší svět pro děti ze zdejšího Domova. A doufají, že budou do budoucna inspirací i pro další instituce.


Podobných míst, která se místní rozhodli zvelebit je i na jižní Moravě mnoho. Pokrýt nejnutnější náklady jim už třetím rokem pomáhají granty v rámci programu Dokážeme víc. Za poslední tři roky už z něj bylo celkovou částkou 9,4 milionu korun podpořeno 257 sousedských projektů. A každý z nich pomáhá dělat regiony silnější.
Jen od začátku léta se díky nim podařilo zrealizovat 75 nápadů za více než 700 tisíc korun.
Ve Strážnici pořádají hudební workshop pro děti bez domova, v Ostrovánkách rekonstruují chátrající lavičky, v Židlochovicích proměňují zarostlý plácek v klidné zákoutí s posezením, ve Velké nad Veličkou vyrábí překážkovou dráhu pro psy a komunitní zahradu, obyčejní lidé ve volném čase, aby podpořili komunitní život ve své obci.


„Bohužel ne všichni těmto nadšencům fandí. Loni na podzim strávily desítky obyvatel Hostimi několik víkendů obnovou historického stromořadí za obcí. Bohužel v průběhu lockdownu jim polovinu nově vysázených stromů někdo ukradl. Všechny švestky a třešně jsou pryč, zůstaly jen jabloně,“ dověděla jsem se od Marcely Hanákové, hlavní realizátorky projektu.
A jak to probíhalo v Krásné Lípě?
Sofie Wernerová, specialistka na výchovné poradenství a ředitelka Dětského domova v Krásné Lípě, má velkou touhu usnadnit místním dětem vstup do reálného života. Designérka Jana Vařechová Holoubková sní o tom, vytvářet přírodní terapeutické zahrady. Místa, kde by společnými silami a péčí vzkvétaly nejen rostliny, ale i lidské vztahy.
Díky propojení jejich úžasné myšlenky, neutuchajícího elánu a finanční podpory od Nadace Via a ČS vznikla první, a zcela unikátní, komunitní zahrada DivyZná.


Do jejího budování se zapojují i desítky různých dobrovolníků, které tento krásný nápad oslovil. Jedinečný projekt, který zatím v Česku nemá obdoby, pomáhá bořit ploty i předsudky.


Běžný život dětí v Domově je poměrně izolovaný. Jejich svět se řídí pravidly, příručkami a nařízeními. Stejně tak sešněrovaný je prostor, který mají děti v Krásné Lípě k dispozici. Budova Domova a jedno umělohmotné hřiště na zahradě.
Symbolicky, jakoby naschvál, přímo za plotem začíná opravdový svět. Nespoutaná příroda plná barev, vůní a života.
„Tam, kde končí náš plot, končí obrazně i ústavní výchova a začíná reálný život,“ vysvětluje Sofie Wernerová, ředitelka Domova v Krásné Lípě, proč se zarostlý plácek za plotem rozhodli zvelebit.
„Vnímám jako nesmírně důležité ukázat dětem, jak to venku vypadá. Aby jednou ve společnosti obstály,“ říká Sofie Wernerová, ředitelka Domova v Krásné Lípě.
Sem, do nových prostor za plotem, si děti také budou moci zvát své blízké.
„To je i hlavní myšlenka této zahrady. Aby si do dní děti mohly zvát návštěvy. Ať už stávající hostitele, nebo ty, co postupně přibudou,“ těší se Jana Vařechová / Holoubková.
Zahrada DivyZná však má i další rozměr.
„Děti, které nežijí v rodinách, se cítí vykořeněné. A to, že zde na zahradě mohou zasadit strom, který tu ty kořeny zapustí symbolicky i za ně, je pro ně ohromná terapie. Celý život se budou mít kam vracet,“ říká Jana Vařechová/Holoubková.
Komunitní zahrada DivyZná vzniká postupně. A samotné budování je pro děti radost. Ty menší se zapojují s neskrývaným nadšením. Teenageři si udržují standardní odstup. Nicméně návštěvy dobrovolníků, kteří sem jezdí se zahradou pomáhat, jsou svátkem pro všechny, včetně paní ředitelky.
Největší podíl na úspěchu zahrady má designérka Jana Vařechová/ Holubová, která v Krásné Lípě tráví mnoho hodin. Ve volném čase tu navrhuje „motokrosovou dráhu“ pro jahodníky, písečnou dunu, blátivou kuchyňku pro nejmenší děti, ale i relaxační zónu pro teenagery. Organizuje vysazování stromů, dohlíží na bagrování vodních ploch.
Mezi dobrovolníky, kteří přijeli Domovu pomoci, jsou i zaměstnanci z České spořitelny. Více než desítka lidí z celého Ústecka tu celý den seká kopřivy, připravuje záhony a pomáhá dětem sázet keříky.
A společně s lidmi z banky už plánuje, jak děti naučit finanční gramotnosti.
„Kvalitní vzdělání je pro tyto děti nejvíc. Pokud se dostanou na školy, mohou s námi v Domově zůstat až do 26 let. A mít tak zázemí, které v tomto věku potřebují,“ vysvětluje ředitelka Dětského domova v Krásné Lípě, Sofie Wernerová.
Informace o České spořitelně
Česká spořitelna je nejstarší českou bankou, kořeny sahají až do roku 1825. Cílem České spořitelny je vést jednotlivce, firmy a celou společnost k prosperitě.
Česká spořitelna je největší bankou v České republice s více než 4,5 milionu klientů a zároveň bankou nejdostupnější. Disponuje největší sítí poboček a bankomatů.
Od roku 2000 je Česká spořitelna součástí evropské bankovní skupiny Erste.
Česká spořitelna zaujímá vedoucí tržní pozici v oblasti retailových i firemních úvěrů, hypoték i v celkových vkladech. Služeb využívá každá druhá municipalita v České republice.
Internetové a mobilní bankovnictví George má
1,8 milionu uživatelů a je nejvyužívanější bankovní digitální službou na trhu.
Nadace České spořitelny je největší bankovní na-
dací v ČR. Zaměřuje se především na systémové změny ve vzdělávání a v sociálním podnikání. Do podpory projektů v těchto oblastech a dalších obecně prospěšných programů investuje každý rok v průměru 60 milionů korun. (bra)